UEFA CUP 4.mac Hertha Berlin GS 0-1 [Baros (pen.)]

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Murat Biricik wrote:Herneyse bugun itibariyle sunu biliyoruz, ilk macimiz 18 yada 19 Subat dis sahada, rovans 26 Subat ASY de.
Bir sey daha, "biliyoruz" degil ama ilginc ihtimal:

Steaua son grup macinda evinde Fiorentina'yi yenerse, Metalist de Benfica'yi yenerse, 1/8hatta 1/7 (bastir Fenerbahce) ihtimal 32 turunda rakibimiz yeniden Steaua Bucharest olacak. :D

O zamana kadar oyuncu degistirmeyi ogrenirse Skibbe icin cok hos bir "yeniden baslama" imkani olur.

Ali
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Celal Gürcüoglu wrote:Simdi bu yaziyi al. Birde maci 1-0 kaybetmis olarak farz et ve oyle yaz lutfen. Yazabilirsen tabii :) ama yazanbilenler cikar. Mesela bu hafta sonunu bekleyelim veya bir sonraki Avrupa macimizi :)
Tam emin olamadim burdaki isteginin iceriginden?? Yenilmis olsaydik da (ki, MK macinda durum oyleydi), ilk yari adamlari duman ettigimiz, ve hakedilmemis bir yenilgi almis oldugumuz gercegi degismeyecekti.
Sevgili Ozgur lafim sana degil. Anlayan anladi :)

Bende diyordum ki bir tek ben mi bende Metalist macinda takimi iyi buldum diye. Sonrada Metalist hocasinin bizim buyuk basinda ufak bir sekilde "GS cok iyi bir mac cikardi." dedigini okumustum ama emin degildim bir tek yerde okudugum icin. Sagolsun Ozan'in da gozunden kacmamis. O mac kaybedilince yazilanlar burda ve/veya basinda genelde olumsuzdu. Hertha macini kaybetsek yine olumsuz olacakti. Ne kadar olmazdi diyenler olsa bile ;)
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Celal Gürcüoglu wrote: Bende diyordum ki bir tek ben mi bende Metalist macinda takimi iyi buldum diye. Sonrada Metalist hocasinin bizim buyuk basinda ufak bir sekilde "GS cok iyi bir mac cikardi." dedigini okumustum ama emin degildim bir tek yerde okudugum icin. Sagolsun Ozan'in da gozunden kacmamis. O mac kaybedilince yazilanlar burda ve/veya basinda genelde olumsuzdu. Hertha macini kaybetsek yine olumsuz olacakti. Ne kadar olmazdi diyenler olsa bile ;)
Hertha maci kaybedilse benim goruslerim olumsuz olurdu. Ozgur Boztepe ile epey yazistik, futbol eninde sonunda sonuc oyunudur. Arada bir iyi oynayip puan kaybetmek ya da oynamadan kazanmak olur, ama surekli "iyi oynadik ama kaybettik" olmaz. Buna bir yere kadar sabredilir.

GS gecen sene sampiyondu, bu sene kadrosuna Meira, Kewell, Baros gibi adamlar ekledi. Habire puan kaybedip "ama ne hos oynuyoruz, ne guzel paslasiyoruz" diyemez GS, stad acacak seneye, pahali oyuncular aldi, GS ve hocasi mac kazanmak zorunda.

Ali
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

UEFA biletleri TFF sitesinde satisa sunuluyor. Form basina iki bilet alabiliyorsunuz. http://www.tff.org/default.aspx?pageID=844&ftxtID=5615
Last edited by Osman Kiciman on Fri Dec 05, 2008 1:34 pm, edited 1 time in total.
Celal Gürcüoglu

Ali Gursel wrote:
Celal Gürcüoglu wrote: Bende diyordum ki bir tek ben mi bende Metalist macinda takimi iyi buldum diye. Sonrada Metalist hocasinin bizim buyuk basinda ufak bir sekilde "GS cok iyi bir mac cikardi." dedigini okumustum ama emin degildim bir tek yerde okudugum icin. Sagolsun Ozan'in da gozunden kacmamis. O mac kaybedilince yazilanlar burda ve/veya basinda genelde olumsuzdu. Hertha macini kaybetsek yine olumsuz olacakti. Ne kadar olmazdi diyenler olsa bile ;)
Hertha maci kaybedilse benim goruslerim olumsuz olurdu. Ozgur Boztepe ile epey yazistik, futbol eninde sonunda sonuc oyunudur. Arada bir iyi oynayip puan kaybetmek ya da oynamadan kazanmak olur, ama surekli "iyi oynadik ama kaybettik" olmaz. Buna bir yere kadar sabredilir.

GS gecen sene sampiyondu, bu sene kadrosuna Meira, Kewell, Baros gibi adamlar ekledi. Habire puan kaybedip "ama ne hos oynuyoruz, ne guzel paslasiyoruz" diyemez GS, stad acacak seneye, pahali oyuncular aldi, GS ve hocasi mac kazanmak zorunda.

Ali
Simdi Ali soyle bir durum var. Macin bir yorumu vardir. Ben buraya ne gorduysem onu yazmaya geliyorum. Simdi Metalist macinda GS iyi oynadi ama yenildi. Bu yenilgi GS'in iyi oynadigi gercegini degistirmez ki. Hertha macinda daha da iyi oynadik ama yine cok bariz bir hata ile golu yiyebilirdik (ki Morgan bir topa bosa cikti, Servet cizgiden cikardi). Ama bu yine iyi oynadigimiz gercegini degistirmeyecekti. Tabii ki sonuc onemli ama ben sahsen gecen seneki Bordo'nun yardimi ile gecilen grubtan sonra hicbir yere kadar gidemeyecigimizi dusunuyordum (Ist'da ki Leverkusen macina kadar ama malesef yanilmisim). Ben bu senenin basinda UEFA'da final oynayabiliriz derken takimin kalitesine ve oyununa/sistemine bakarak diyordum. Hala diyorum. He belki sacma sapan bir mac olur ve finale cikamayiz ama bu takim belli ki iyi top oynuyor. Hatta bence UEFA kupasini aldigimiz zamandan daha iyi oynuyor. O zamanki takimdanda daha iyi belki. Ben GS'i seyredince simdiye kadar seyretmedigim ust duzey Avrupa takimlarinin oynadigi oyunu goruyorum macin tamamini bu sekilde oynamasada. Bu takimin Avrupa'da oyle dendigi gibi 3-5 yiyip asagiya oturacagini normal sartlarda sanmiyorum. Yani isin kisacasi sonuc ne olursa olsun gordugumu yazmaya gayret ediyorum. Yanlistir dogrudur ama sonuca gore degildir en azindan yazilarim.
Murat Tekin

Post by Murat Tekin »

Alman Kicker cok güzel bir hesaplama Sayfasi yapmis.
Sonuncu round icin istediginiz sonuclari deneyin.

http://www.kicker.de/news/fussball/uefa ... aviindex/8
Kemal Bakircioglu

Post by Kemal Bakircioglu »

Maci ozetlerden baska seyredemedim. Butun yorumlarda Lincoln'dan bahsettiler. Hacettepe macindan sonra konusanlara kupe olsun.

http://www.youtube.com/watch?v=xYamMQ7c5q4
Kemal Bakircioglu
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Lincoln ‘terbiyesizliğini’ Avrupa’ya taşıdı!

Lincoln’ün Hacettepe maçında topu sektirerek mesafe kat etmesi(dikkat edin; eğlencesine değil, bir yandan rakip kaleye yaklaşıyor sektirerek) bazılarını deli etti.
Neden?..
Hacettepe futbolcularıyla empati kurup “kendileriyle” dalga geçildiğini mi düşündüler acaba?..
Bu doğruysa, Türk Futbol yorumculuğu adına büyük bir adımdır ve her ne kadar sonuçları “linç girişimine” benzese de olaya “empati” gibi insani bir boyut katılmıştır.
Darısı o yorumların muhataplarının, o yorumları dinleyenlerin başına. Yorumcunun empati sırası bir gün onlara da gelir umalım.
* * *
İkinci şık... Teknik direktör Arıca’nın Lincoln’ü ayağının altına almak amaçlı hamlesini “verimli bir yol” olarak görmüş olabilirler.
Malum; İpsiz Recep, Kurtlar Vadisi, Adanalı, silahlı külahlı türünden maço modeller her daim revaçta bu ülkede. Reyting ve tiraj meselesi... Lincoln de henüz fanatikleri oluşmamış bir futbolcu... Sıfır risk... Vurun abalıya!
Milleti manyak kabul edip ayak uydurmaya mı çalışıyorlar yoksa?
Her ne haltsa...
Lincoln, “toplum düşmanı bir şımarık” ilan ediliverdi top sektirdiği için.
Bazıları halı sahada üstüne para vererek ter dökerken, seyir zevki adına milyonlarca euro ödenen futbolcuyu “şov yaptığı” için parçalamak ne kadar akıl kârıdır bilemem.
Bildiğim; varsa rakibi rencide edecek bir durum, “centilmenlik dışı harekete karşı kart” kuralı işler be sevgili yorumcum...
Bu hiddet ve şiddette, aynı sahadan şov bile yapamadan geçenlerin kıskançlığı tetikleyici olabilir mi acaba?
* * *
Neyse... Bunlar fikir cimnastiği.
Benim asıl iddiam, Lincoln’ün o sektirmeleri şov olsun diye yapmadığı!..
Evet... Kasıt yok, içsel coşku varmış Lincoln’de!...
Oynama keyfinin dışavurumu. Zihin tarafından engellenemeyen fiziksel patlama ve onun yarattığı sıra dışı görsellik...
Özel bir yeteneğin kaynama noktası.
İspatı?..
Hertha Berlin maçı.
Hacettepe karşısında kaynadı, Berlin’de fokurdadı Lincoln!
Son günlerde coşmuş kısacası... Hacettepe ilk işaretleriymiş.
Var mı şimdi asabı bozulan?
Beni şaşırtan, rakip bile kızmadı Lincoln’e...
Daha da garibi, bir tane yorumcumuz çıkıp “Adamları kendi sahasında ezmek ayıp değil mi... Nedir öyle ot yoldurmalar, kesmeler, topuklar, bacak araları falan” demedi.
Hacettepe’ye ayıp, Hertha Berlin’e müstahak öyle mi?
Sizin zamanınızda, eski işinizde belki!..
* * *
Sahi nerede bu empati sahibi yorumcular?..
Neden “Bu Lincoln’ün Berlin’de yaptıkları yüzünden eşek sudan gelinceye kadar dayak yemesi gerekirdi” gibi bir cümle kurmuyorlar?
Bütün takıma bulaştırıyor “terbiyesizliğini”!
Bakın... Eski futbolcuların, hakemlerin futbolu yorumlamasına karşı değilim. Ama futbolu düşünce sistematiği ile değil günlük hatta anlık hezeyanlarla rötuşlamaya kalkışmamalılar... Orasını burasını kendi kafalarına göre yontmasınlar... İnananlar çıkar.
Çünkü yazmaya/konuşmaya başladıkları andan itibaren başka bir mesleğin kapsama alanına giriyorlar ki, o mesleğin kendine göre kuralları var.
Yaparlarsa, ortaya çıkacak “eser”, en çok kendi devirlerindeki kadar güzel ve başarılı olur... Bunun adı ilerleme değil gerilemedir.

ERCAN GÜVEN
Konuyla ilgili en sağlam yazı!

Erman kabzımalına, rıdvan amigosuna, Arıca zavallısına kapak olsun...
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Celal Gürcüoglu wrote: Simdi Ali soyle bir durum var. Macin bir yorumu vardir. Ben buraya ne gorduysem onu yazmaya geliyorum. Simdi Metalist macinda GS iyi oynadi ama yenildi. Bu yenilgi GS'in iyi oynadigi gercegini degistirmez ki. Hertha macinda daha da iyi oynadik ama yine cok bariz bir hata ile golu yiyebilirdik (ki Morgan bir topa bosa cikti, Servet cizgiden cikardi). Ama bu yine iyi oynadigimiz gercegini degistirmeyecekti. Tabii ki sonuc onemli ama ben sahsen gecen seneki Bordo'nun yardimi ile gecilen grubtan sonra hicbir yere kadar gidemeyecigimizi dusunuyordum (Ist'da ki Leverkusen macina kadar ama malesef yanilmisim). Ben bu senenin basinda UEFA'da final oynayabiliriz derken takimin kalitesine ve oyununa/sistemine bakarak diyordum. Hala diyorum. He belki sacma sapan bir mac olur ve finale cikamayiz ama bu takim belli ki iyi top oynuyor. Hatta bence UEFA kupasini aldigimiz zamandan daha iyi oynuyor. O zamanki takimdanda daha iyi belki. Ben GS'i seyredince simdiye kadar seyretmedigim ust duzey Avrupa takimlarinin oynadigi oyunu goruyorum macin tamamini bu sekilde oynamasada. Bu takimin Avrupa'da oyle dendigi gibi 3-5 yiyip asagiya oturacagini normal sartlarda sanmiyorum. Yani isin kisacasi sonuc ne olursa olsun gordugumu yazmaya gayret ediyorum. Yanlistir dogrudur ama sonuca gore degildir en azindan yazilarim.
Celal, futbol eninde sonunda bir yerde alinan sonuclara baglanmak zorunda. Alinan sonuclardan bagimsiz olan iyi futbol bilmiyorum ben, ozellikle uzun vadede performans yargilanirken. Mesela ben daha hayatimda bir sene bir ligi sekizinci bitirip, yahu adamlar ne guzel oynadi bu sezon harikalardi, sampiyonun oyunu halt etmis, bu sekizinci takim cok iyiydi diye bir sey duymadim.

Sonuctan bagimsiz iyi futbol nedir, tek maclik degil, uzun vadede bakildiginda? Harlem Globetroters harika basketbol gosterileri yapiyor, izleyenler hayran kaliyor ama uzun yillar once bir NBA takimiyla oynayip bir yarida 30 sayi fark yediler. Simdi Harlem iyi oynayan basketbol takimi mi?

Iyi futbol uzun vadede kupa getiren futboldur. Iyi futbolun uzun vadede olcusu goze hos gelme, cok paslasma ya da baska bir sey olamaz, tek olcusu sampiyonluklar, kupalar, Avrupa'da ileri turlara yukselmedir. Yoksa Metalist'e yenil, hadi senin dedigin gibi olsa Servet de Sanctis'in cikardigini kurtaramayip Hertha'ya yenil sonra turu geceme ya da ucuncu cik gruptan ertesi grupta elen, bana ne o takimin iyi oynamasindan, sene sonunda UEFA'nin en hos oynayip en erken elenen takim odulunu mu kazanacagiz?

Daha once de yazmistim, tekrarlayacagim, cunku bence olayi en guzel anlatan benzetme bu: Indiana Jones Arap pazarinda palali bir Arap'a rastlar, Arap palasini cikartir, havada isliklar caldirarak palayi maharetle sallar durur, pek goze hos gelen etkileyici bir gosteri yapar. Indiana Jones silahini cikartip Arap'i vurur ve yoluna devam eder. GS eger pala sallayan Arap durumunda kalacaksa ben iyi oyun falan almayayim. Yok palayla kafa koparacaklarsa eywallah.

O yuzden tekrar edeyim, futbolda uzun vadede sonuclardan bagimsiz iyi futbol kavramini anlayamiyorum ben, var mi boyle bir takim, bir sene cok iyi oynayip besinci onuncu olan?

Ali
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ali Gursel wrote: ...
Daha once de yazmistim, tekrarlayacagim, cunku bence olayi en guzel anlatan benzetme bu: Indiana Jones Arap pazarinda palali bir Arap'a rastlar, Arap palasini cikartir, havada isliklar caldirarak palayi maharetle sallar durur, pek goze hos gelen etkileyici bir gosteri yapar. Indiana Jones silahini cikartip Arap'i vurur ve yoluna devam eder. GS eger pala sallayan Arap durumunda kalacaksa ben iyi oyun falan almayayim. Yok palayla kafa koparacaklarsa eywallah.

...

Ali
O sahne cekildigi gun Harrison Ford hastaymis. Planlanan dogus sahnesini yapacak hali olmadigindan ayak ustu sahneyi degistirmisler. Seneler once bu olayi kendisi TVde anlatmisti.

Sozun kisasi biz palali Arap degiliz, aksine tabancali Mr Jones bize daha yakin. Hasta, yorgun, sakat yolla devam ediyoruz.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Murat Biricik wrote:
Ozgur Huseyinoglu wrote:Ben gurur meselesi yapip, yenilmezler en azindan diye umuyorum, grup birinciligimiz acisindan...
Genel averaja bakiliyor dendiginde umutlanmistim, GS galibiyeti sonrasi heyecan yapip detayi kacirmisim. Metalist oyuncusu olsam 8 tane yesem puan cetveli ciktiniz demesine ragmen gruptan ciktik dermiydim bilemiyorum.
Herneyse bugun itibariyle sunu biliyoruz, ilk macimiz 18 yada 19 Subat dis sahada, rovans 26 Subat ASY de.
Benfica UEFA puani filan demeyip sallarsa, veya MK tutup yine bir 80+ dk golu ile yenmis olursa, bugunki CL maclariyla (CL Grup siralamalari sayfasi) muhtemel rakiplerimizden bir kismi daha belli olmus/kesinlesmis oldu: Bordeaux, Bremen, Shakhtar, Marseille

Daha onceden de Aalborg BK (AaB), ve Zenit de kesinmis. Kiev mi FB mi, Fiorentina mi Steaua durumu da yarin belli olacak...
Özgür
Emir Argun

Post by Emir Argun »

Ozgur'un dedigi gibi Aalborg ve Zenit kesindi. Fiorentina ve D.Kiev oldu rakipler.. Fener rezalet oynadı bu arada, boyle bir takıma 4-1 yenilmemiz senenin buyuk utancı..
Bonum vinum laetificat cor hominis
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

FB Volkan sacma sapan golu yedirene kadar iyi, sonra cok kotuydu. Alex'I hic bu kadar silik ve etkisiz gormemistim.

Kiev'de bir numara yok. Tabii bizi eledikten sonra "bir" ceken Steaua'da da bir numara yoktu ama bizi elediler.

Neyse, artik GS daha iyi, Kiev'I gotururuz sanirim. Digerlerinin iyisi de var, kotusu de.

Haftaya belli olacak ama sanirim UEFA ucunculeri daha musait rakipler. Bastir Benfica.

Ali
Celal Gürcüoglu

Ali tabii ki sonuc onemli ama benim demek istedigim su; hicbir zaman sansa sonuclarla bir yere gelemezsin, ben boyle birsey duymadim/gormedim. Ben diyorum ki; bu takim iyi oynuyor ve iyi yolda. Bugun Metalist'e bariz hata ile yenilirsin, sonra Servet diger macta en musait pozisyonda topu risk var diye taca atar. Yarin baska birsey ogrenirsin ve iyi oynayan takim her zaman eninde sonunda sonuca gider. Sansa cikacagima cikmiyim gruptan ama iyi oynayarak cikamazsam tecrube edinip bikmadan usanmadan sistemime devam ediyim, bir daha ki sefere catir catir oynar cikarim. Hersey sonuc diyorsan her macini sansa kazan bakalim sonunda lastik nerde patliyor. Ilk once iyi oyun/sistem, sonra sonuc zaten otomatik olarak gelir.
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Benfica - Metalist maci TRT1'de

21:40 UEFA Kupası Futbol Karşılaşması "Benfica - Metallist Kharkiv"
22:30 Devre Arası
22:45 UEFA Kupası Futbol Karşılaşması "Benfica - Metallist Kharkiv"

http://www.trt.net.tr/TV/TvAkis.aspx?gu ... &control=0
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Post Reply