24. Hafta:GS - TS 2-1 (Arda 17', Iliç 68')

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Hasan Tezcan wrote:
Tan Erten wrote:M.Denizli ve eski hakemleri (Erman, Tokat ve Cakar) "spor yapmamis" sayiyorsun; soylenecek bir laf bulmakta zorlaniyorum.
:D Tan yapma etme, bu insanlar sence spor adami mi? Bence degil. Bakin
'spor adami' diyorum beni yanlis anlamayin.
Sen de yapma etme eyleme Hasan! Bunlar spor adami olsa da olmasa da, TR'de, Allah'in her futbol haftasinda, pazar gecesinden, en azindan carsambaya kadar filan futbol gundemini belirleyen adamlar degil mi??

Herbirini ayri ayri takibetmedim isin dogrusu. Erman'i mesela, belli bir takima daha yakinlik gostermedigi/taraf tutuculuk yapmadigi icin takdir etsem de, bazen "goz var izan var, nasil boyle birsey diyebiliyor" dedigim durumlarda da oldu. O acidan, senin derdini de anliyorum.

Ama ote yandan Tan'a da hak vermek lazim yani, memleketteki bu konuda uzman gecinen kisilerden ucu birden ayni seyi diyorsa, onun gorusu de "Yuh"u haketmiyor demektir. Zaten o "Yuh" ona degildi aslinda, adresi baskaydi da, biraz hatlarda karisiklik/alinganlik oldu sanirim.
Özgür
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Alpay Dedeoglu wrote:Senin yazdiklarin yuzunden Tan ile Gorkemin arasindaki bir hosnutsuzluga sebep oldum.
Evet Tan uzerine alindi sanirim. Ben de uzuldum. Ama bu nasil benim yazdiklarim yuzunden oluyor onu anlamak mumkun degil.
Alpay Dedeoglu wrote:Gel sapla samani ayiralim ilk once.
Ayiralim o zaman. Bir kere aldigim uyari ustu kapali idi ve senin dedigin ilginc nedenlerden degildi. Bana gelen bir tessekkur mesajinda algiladigim bir tehdit seklinde cereyan etti. Ben de tepki gosterdim ve olay aslinda gereksiz yere biraz buyur gibi oldu ve orada kaldi. Yani hic direk olarak uyari almadim - burada herkesin onunde yapilan tartismalari uyaridan saymazsak. Bu da bu forumu isletenlerin olgunluklarinin ve seviyelerinin bir isareti bana gore. Bazen cok radikal seyler yaziyorum mesela. Mesela, normalde degil bir futbol forumunda, Turkiye'deki herhangi bir forumda Ataturk'e karsi elestiri iceren bir sey yazmak cesaret isidir. Barinamazsin kolay kolay. Burada ise belli bir seviye tutturulmus durumda. Her konuda konusabilmek mumkun. O nedenle de seviyeli insanlari cekiyor forum kendisine.

Sen bana seviyesiz diyorsun ama bunu anlayabilmem icin daha ciddi bir ornege ihtiyacim var. Bu Aykut/Erdinc ornegi kesmedi beni.

Benim anlamadigim sap ise su. Belki ayirmama yardim edebilirsin. Ben buraya yillardir yaziyorum (genelde siyaseti yakindan takip etmeye calistigim icin yazdiklarim oaralara kayiyor. Yazdiklarimin kimisi dogru kimisi yanlis olabilir ama hic birisinin 'abuk subuk' oldugunu zannetmiyorum.) Bunca yildir seninle teke teke yazistigimi hatirlamiyorum. Yazdiklarima ne tepki geldi senden, ne de surasi dogru surasi egri diye bir yorum! Simdi birden bire ortaya cikarak kiytirik bir pozisyon yorumuna Freudian bir tepki veriyorsun. Burada sanirim kiytirik posizyon sap oluyor, benim siyasi goruslerim ise saman.

Madem siyasi goruslu yazdigim yazilara bu kadar dolusun neden bir mesaj atip, savip sivamadin? Ya da bir yorum yapip bu kadar uzuldugunu belli etmedin? Goruslerimizin ortusmesi gerekmiyor. Onemli olan birbirimizden birseyler kapmak. Ben burada yazanlardan bir cok sey ogrendim zaman icersinde. Senin yazdiklarin da buna dahil.

Benim burada yazmamin amaci ona buna satasmak, surekli muhalefet etmek, siyasi goruslerimi baskasinin girtlagina dayamak degil. Forumu kuran ve isleten kalabaliga bir katkida bulunmak, icerigi zenginlestirmek, birikimlerimi paylasmak ve gittikce kotulesen turkcemi kullanma firsati yaratmak kendime. Bir futbol takimi ile ilgilenip komunist olmak da mumkun ayrica. Evet bu celiskili gorunebilir zira futbol kimligi de siyasete alet edilebiliyor. Ancak kimlik sahibi olmak guzel sey. (Siyasete alet edilmesi ise guzel degil.) Bu kimlik altinda bir cok seyi paylasmak mumkun.
Alpay Dedeoglu wrote: ''Mac eksikliginden o da romantiklik yapip topu tutmaya '',
'' Dudagini gitti Erdincin dirsegine vurdu'' falan gibi abuk sabuk
laflarada tepki gosteririm. Cunku arkasinda niyet degisik birsey soylemis olmak icin konusayim falan olursa ve bu ugurda sacmalanirsa
tepkiyede hazir ol. Cunku belli bir seviyedeki insanlar buraya zaman ayiriyorlar, okuyorlar. Cay arasi , abuk sabuk laflarla ego tatmini
icin ne insanlarin zamani, ne de Hasan Tezcanin zamani , bytelari ve de eurolari heba olsun.
Ben hala bu 'abuk sabuk' muhabbetini anlamis degilim. Burada defalarca futbol konusunda uzman olmadigimi ve bu forumdakilere caycilik yapacak seviyede oldugumu belirttim. Hatta kendi meslegim disinda hic bir konuda uzman degilim! Bunu da yeri geldikce soyluyorum.

Burada "bytelari ve de eurolari" heba etmemek icin sirf uzmanlar yazacak olsa, cok bekleriz birseyler yazilmasi icin.
Tan Erten

Post by Tan Erten »

"Faul degil" diye ilk olarak ben yazdigim icin bir karisiklik oldu. Dandirik bir pozisyon yuzunden onlarca mesaj heba ettik hakikaten, umarim kimsenin kalbi kirilmamistir. Gorkem sana karsi da kirici olmak niyetim degildi, lutfen boyle bil. Faul var ya da yok, Trabzon'u yendik ya, onun keyfini surelim. :)

Benzer bir gereksiz mesaj silsilesi bir baska konu basliginda havaalaninda cekilmis bir fotograf icin yasanmisti. Onu gordukce hala guluyorum. :D
Tan Erten
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

$u Aykut'un dudagi burada da bir suru insani patlatti. Ama ben bu ak$am ustu TRT'den macin tekrarini izledim. Ortada bir suru kavga gurultu arasinda Musa'nin ayaginin kirilmasinda 4-5 dakika once Stefanof'a Ayhan faul yapti diye duduk caliyor hakem. Olay Erdinc ile Aykut'un durumunun aynisi diyecegim ama elbette Stefanov'un dudagi patlamadigi gibi kendisi de kaleci degil/ Ayhan onde Stefanov arkada kafaya cikiliyor. Ayhan da Stefanov'u filan gormu$ degil ama her zamanki Ayhanligi ile ne olur ne olmaz diye dirsegi yaninda degil geride. Stefanof elbette gogsune gelen dirdekten $ikayetci ve dudk calinmi$.

Hakikaten diyelim ki acemi Aykut o topu tutmak icin degil yumruklamak icin ciksa idi Erdinc'in o arkaya actigi dirsegi yine yuzunde patlar mi idi patlamaz mi idi? Resim yukarda ona gore cevap verin.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:$u Aykut'un dudagi burada da bir suru insani patlatti.
Aykut gec kaliyor topa yetismekte. Yumruk atmaya kalksa supermen gibi tek kolu havaya kalkacagi icin vucudunun durusu farkli olurdu. Muhtemelen kafa kafaya tokusurlardi o zaman.

Resme bakinca Aykut'un dudagina bir sey gelmemis gibi gorunuyor. Cenesine gelmis. Sanki o noktaya Aykut degilde Erdinc once varmis gibi yani. Aykut da arkadan gelip kolunu Erdinc'in altindan, cenesini ustunden bir yerlere sigdirmaya calisiyor ama yer kalmamis. Yani tirmanmaya calisiyor Erdinc'in uzerine. Aykut oraya once gelmis olsa her iki kolu da Erdinc'in kafa hizasinin uzerinde olurdu. Ayrica ekranda Erdic'in kolunu vuracak sekilde sallamadigi da goruluyor. Yani kasit yok gibi. Eger Erdinc ile Aykut yanyana duruyor olsalar ve ayni anda topa yukselseler anlayacam o zaman Erdinc Aykut'a sarj uyguluyor ve kolunu kullaniyor diyecem ama oyle bir durum yok.

Bu olayin kasit kismi. Ben de yorumumu kasit olmazsa faul olmamasi gerekir varsayimina gore yapmistim.

Simdi resme tekrar bakayim derken yukarida verilmis kurali gordum. Ona gore kalecinin topa 'dokunmasi' topa sahip olmasi icin yeterliymis. Aykut topa dokunuyor. Kuralda alti pas icinde disinda filan dememis. Kasit varsa da dememis. Yani kasit olmadan da faul oluyormus bu tanima gore. Bu durumda hakemin faul vermesi gerekiyor. Pek yoruma yer yok Aykut topa dokundugu icin. Belki hakem Aykut'un topa dokundugu gormemistir ama topun yonu degisiyor epeyce, gormemesi zor.

Eger Aykut topa dokunamamis olsa ve Erdinc de kendisini yere atsa hakem penalti verebilir miydi? Boyle bir yorum yapma hakki var mi? Ne de olsa Aykut arkadan geliyor ve Erdinc'in gorus acisinin disinda.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Dün gece bende maçın tekrarını -büyük ölçüde- izledim. Ve bazı oyunculara haksızlık ettiğimi farkettim. Mücadele etmeyen kimseye rastlamadım. Ergün -Gerets hariç- herkesin beklediği gibi, sol bekte çok kötüydü. Ama ona kızmıyorum, 4 sene öncede o poziyonda oynamaması gerektiği söyleniyordu, bugünde durum aynı, oynatan utansın! Takımın geri kalan kısmı hayli debelenmiş. İstediklerini becermişler, becerememişler ama çok çabalamışlar. Özellikle Ayhan'ın sol kanata verdiği muazzam destek Arda'yada yaramış, çocuk uzun zamandır ilk defa oynadığı süre boyunca diri görünmüş.

Orta saha oyuncularının hücuma desteğide alışılmışın üstündeydi. Zaten Hakan'dan gol beklememek daha mantıklı olur :D Ama Hakan'a atılan toplar, Hakan'dan önce rakip defans bile vursa öyle tırsarak vurmuşlarki, rop yine gelmiş bizim orta sahada kalmış..

Ersen Martin, Denizli ve Trabzonda bize rakip olarak çıktığı maçlarda Song-Tomas ikilisini madara etmişti hep. Bu sefer ilk 11'de başlamadı ama oynadığı süre içinde pek bir numara yapamamış. Emre, hava topları konusunda gerçekten çok başarılı, birazda top tekniği olsaydı.. :D Milli takım için adı geçiyor, kendisine güveniyorum :)
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ergun yanlis yerde oynatiliyor bana sorarsaniz. Ondan solbekte ayni randimani
beklemek yanlis olur. Gerets bunun farkinda degil tabii...orta sahanin
göbeginde serbest rol ustlenebilir. Ergun ayagina hakim, sogukkanli, teknik
bir oyuncu ve iyi pasör (cok iyi orta yaptigi söylenemez belki). Ergun'un
tecrubesinden, zekasinda faydalanmali. Ahmet Hassan gibi takoz oyuncularin
pesine duseceklerine Ergun'e baksinlar. Sakatliktan kurtulmus bir Ergun'u
ben her zaman tercih ederim.
Post Reply